Corleone a mafia

Autor: Jozef Maťaše | 24.8.2015 o 22:27 | Karma článku: 4,59 | Prečítané:  848x

Vďaka Mario Puzovi, F. F. Coppolovi a ich filmovej trilógii Godfather pozná celý svet malé mestečko vo vnútrozemí západnej Sicílie ako symbol mafie.

Samotnému mestečku táto povesť zjavne nerobí dobre. Až natoľko, že je v mestečku zriadené múzeum C.I.D.M.A. (Medzinárodné dokumentárne centrum mafie a hnutie Anti-mafie). Návštevník sa tam dozvie veľa o vzniku, rozvoji aj zmenách v správaní mafie. 

Základom moci mafie bola tzv. Omerta, čiže mlčanie a nespolupráca s úradmi. Pokiaľ bola omerta dodržiavaná, boj s mafiou bol odsúdený na neúspech. Zlom nastal v roku 1984, kedy omertu porušil Tommaso Brusccetta. Na základe jeho výpovedí mohol pripraviť Giovanni Falcone v Palerme veľký proces s 366 členmi mafie, vrátane vodcov mafie Salvatore Riinom (práve on sa mal v Palerme stretnúť s ministerským predsedom Giuliom Andreottim) a Bernardom Provensanom. Kvôli procesu bol vo väzení Ucciardone postavený betónový bunker s maximálnym stupňom ochrany. Proces skončil 16. decembra 1987 odsúdením 344 obžalovaných na úhrnný trest väzenia v trvaní 2665 rokov. 

Bol to iba zdanlivý úspech. Po procese mafia pokračovala vo vraždení vysokých štátnych úradníkov. V následných odvolacích procesoch bolo veľa rozsudkov zrušených. Dôvodom boli často iba minimálne technické chybyGiovanni Falcone bol 23. mája 1992 zavraždený cestou z letiska do Palerma. Na diaľnici A29 v Capaci bolo uložené v drenážnom potrubí 500 kg trhaviny, ktorá bola diaľkovo odpálená. Zomrela s ním manželka, prísediaci sudca a bodyguardi. Atentát ponoril Taliansko do krízy, pretože prísne tajný príchod Falconeho mohol prezradiť iba niekto z najvnútornejšieho okruhu štátnej moci. Pár dní na to, 19. júla 1992 bol zavraždený aj najbližší spolupracovník Falconeho, Paolo Borsellino. 

Corleone nie je mafiánske mesto, ale príbehu o mafii vďačí za to, že ho pozná celý svet. O mafii sa tu verejne hovorí, čo nie je ani v dnešnej dobe na Sicílii také bežné. Hlavne preto, že už aj na Sicílii bežní ľudia chápu, že mafia škodí celému ostrovu, Sicílii sa vyhýbajú investície. Coca-Cola zrušila výrobu na Sicílii, pretože nebola ochotná platiť za ochranu. 

Nech je nám Corleone vzorom, že sa nemáme zmieriť s neprávosťou, ale bojovať proti nej. Aj keď sa nám zdá ten boj akokoľvek márny.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?