Corleone a mafia

Autor: Jozef Maťaše | 24.8.2015 o 22:27 | Karma článku: 4,59 | Prečítané:  845x

Vďaka Mario Puzovi, F. F. Coppolovi a ich filmovej trilógii Godfather pozná celý svet malé mestečko vo vnútrozemí západnej Sicílie ako symbol mafie.

Samotnému mestečku táto povesť zjavne nerobí dobre. Až natoľko, že je v mestečku zriadené múzeum C.I.D.M.A. (Medzinárodné dokumentárne centrum mafie a hnutie Anti-mafie). Návštevník sa tam dozvie veľa o vzniku, rozvoji aj zmenách v správaní mafie. 

Základom moci mafie bola tzv. Omerta, čiže mlčanie a nespolupráca s úradmi. Pokiaľ bola omerta dodržiavaná, boj s mafiou bol odsúdený na neúspech. Zlom nastal v roku 1984, kedy omertu porušil Tommaso Brusccetta. Na základe jeho výpovedí mohol pripraviť Giovanni Falcone v Palerme veľký proces s 366 členmi mafie, vrátane vodcov mafie Salvatore Riinom (práve on sa mal v Palerme stretnúť s ministerským predsedom Giuliom Andreottim) a Bernardom Provensanom. Kvôli procesu bol vo väzení Ucciardone postavený betónový bunker s maximálnym stupňom ochrany. Proces skončil 16. decembra 1987 odsúdením 344 obžalovaných na úhrnný trest väzenia v trvaní 2665 rokov. 

Bol to iba zdanlivý úspech. Po procese mafia pokračovala vo vraždení vysokých štátnych úradníkov. V následných odvolacích procesoch bolo veľa rozsudkov zrušených. Dôvodom boli často iba minimálne technické chybyGiovanni Falcone bol 23. mája 1992 zavraždený cestou z letiska do Palerma. Na diaľnici A29 v Capaci bolo uložené v drenážnom potrubí 500 kg trhaviny, ktorá bola diaľkovo odpálená. Zomrela s ním manželka, prísediaci sudca a bodyguardi. Atentát ponoril Taliansko do krízy, pretože prísne tajný príchod Falconeho mohol prezradiť iba niekto z najvnútornejšieho okruhu štátnej moci. Pár dní na to, 19. júla 1992 bol zavraždený aj najbližší spolupracovník Falconeho, Paolo Borsellino. 

Corleone nie je mafiánske mesto, ale príbehu o mafii vďačí za to, že ho pozná celý svet. O mafii sa tu verejne hovorí, čo nie je ani v dnešnej dobe na Sicílii také bežné. Hlavne preto, že už aj na Sicílii bežní ľudia chápu, že mafia škodí celému ostrovu, Sicílii sa vyhýbajú investície. Coca-Cola zrušila výrobu na Sicílii, pretože nebola ochotná platiť za ochranu. 

Nech je nám Corleone vzorom, že sa nemáme zmieriť s neprávosťou, ale bojovať proti nej. Aj keď sa nám zdá ten boj akokoľvek márny.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kaliňák je Ficov Lexa

Minister vnútra vyrástol na symbol zrastenia politickej a ekonomickej moci.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

KOMENTÁRE

Kto robí Slovensku v Amerike reklamu? Aj statočný pes a splašený medveď

Krajinu často zviditeľnia iba virály.


Už ste čítali?