Jánošík ako inšpirácia vzniku daní

Autor: Jozef Maťaše | 21.11.2012 o 20:02 | Karma článku: 12,08 | Prečítané:  581x

K slovenskému zbojníkovi Jurajovi Jánošíkovi sa prihlásil aj náš histo(e)ricky najsociálnejší premiér. Niet divu, veď myšlienke "Bohatým brať a chudobným dávať" vďačíme za vznik pravidelných daní. A čo by boli politici bez našich daní.

Slovenský národný hrdina už storočia nežije ale stále počúvame, ako ľudia, ale aj premiér štátu hovoria: "Prečo to nezaplatia boháči alebo bohaté firmy?". Alebo je tu aj iná forma, teraz taká populárna: "Bohatí by mali platiť vyššie dane a tie by sa mali rozdeliť chudobným!"

Aby sme pochopili prečo je táto myšlienka najväčším utrpením pre strednú triedu a chudobných, musíme sa pozrieť na históriu vzniku daní. Dane sa pôvodne vyberali iba príležitostne (zväčša na vojny). Permanentným odvodom sa stala daň v Anglicku v roku 1874 a v USA v roku 1913. Pokusy o zdaňovanie boli aj predtým, ale idea daní sa stala populárnou a prijateľnou pre väčšinu ľudí tým, že chudobným ľuďom a strednej triede sa tvrdilo, že dane vznikli na potrestanie bohatých. Preto masy volili tento zákon, ktorý sa stal ústavne legálnym. Len čo vláde zachutili peniaze, chuť rástla. Až bola taká veľká, že sa museli dane začať vyberať aj od strednej triedy a odtiaľ sa to "posúvalo dolu".

Samozrejme bohatí už vtedy poznali možnosti ako platiť najnižšie, alebo žiadne dane. A odvtedy si zákony prostredníctvom lobistov prispôsobili na svoj obraz. Vojna medzi bohatými a tými čo nemajú nič, nikdy neskončí. Dav s heslom "Berte bohatým" proti "bohatým". Žiaľ, dav v tomto boji ťahá za kratší koniec.

Preto vždy treba zbystriť pozornosť, keď začujeme z úst politika výzvu na zdaňovanie bohatých. Vtedy si vždy spomeňte, kedy nastal tzv. deň daňovej slobody. Tento rok to bol 1. jún. Až po tomto dátume začíname zarábať pre seba. Všetko dovtedy išlo štátu. A to mali na začiatku platiť dane iba bohatí!

 

P.S. Inšpiráciou pre blog bola kniha Roberta T. Kyosaki "Bohatý otec, chudobný otec.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?