Jahnátek a slovenské potraviny

Autor: Jozef Maťaše | 22.4.2013 o 10:50 | Karma článku: 15,30 | Prečítané:  1339x

Už pomaly rok sledujem snahu ministra Jahnátka o zvýšenie podielu slovenských potravín na pultoch slovenských predajní. Rečí ako koza bobkov ale žiaden nápad, koncepcia a nebodaj čin sa neobjavili.

Najnovšie vyčítal zo štatistík, že sa podiel SK potravín zvýšil, pretože kleslo saldo dovozu. A hneď samozrejme videl príčinu v opatreniach, ktoré zaviedol na podporu predaja SK potravín(?????). Nuž podľa mňa by k tomu mala byť aj mimoriadna tlačová beseda, na ktorej by verejnosť informoval o konkrétnych opatreniach a ich dôsledkoch. Inak je to štandardná populistická rozprávka.

Každý veľký obchodný reťazec sa prsí, aký veľký má podiel predaja SK potravín. Tvrdenie opiera o počet potravín so slovenským EAN kódom. Pritom SK EAN kód má aj broskyňový kompót dovezený z Číny alebo Slovakia chips vyrobené v Čechách.

To že za celý ten dlhý čas nedokázalo ministerstvo ani len vypracovať definíciu SK potraviny dostatočne vypovedá o bezradnosti. SPPK prišla s návrhom odbytového fondu výrobcov potravín. Pri všetkej úcte: už tu máme recyklačný fond a vieme ako funguje. Dajte nám peniaze, my ich už nejako rozfofrujeme medzi svojich známych. Našťastie po odpore výrobcov a Potravinárskej komory Slovenska zostalo o fonde ticho.

Najväčší problém s potravinami je, že všetci ich chceme lacné a kvalitné. Že sa to navzájom vylučuje si nechceme pripustiť. Aj Poliaci vedia vyrobiť kvalitné potraviny, ale tie naše obchodné reťazce nechcú. Keď je hlavné kritérium cena, Poliak sa tomu prispôsobí. A potom unisono nadávame na poľské potraviny a nie na seba.

Prestaňme pozerať pri potravinách iba na ceny a donútime aj obchodné reťazce pozerať na kvalitu a pôvod. Nerobme zo slovenského pôvodu potraviny modlu, ale pri porovnateľnom produkte siahnime po slovenskom, aj keď niekedy môže byť o málinko drahší. Ale pridaná hodnota zostala doma a vďaka tomu má niekto doma prácu.

A pán minister nech načúva odbornej verejnosti, ak mu ide o blaho občanov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto dal policajtom indície o uplácaní poslancov z Gorily?

O úplatkoch pred policajtmi rozhovorila pravdepodobne Zuzana Martináková, ale iba mimo záznam. Na oficiálnom výsluchu podozrenia nepotvrdila.

ŠPORT

Pánik potvrdzuje skvelú formu. Opäť skóroval a je najlepším strelcom NHL

Premiérový gól v sezóne NHL strelil Tatar.

DOMOV

Drucker: Nie. Nikto mi nezavolal a to hovorím absolútne čestne

Angažovanie Szalaya vyvolalo otázky.


Už ste čítali?