Jahnátek a slovenské potraviny

Autor: Jozef Maťaše | 22.4.2013 o 10:50 | Karma článku: 15,30 | Prečítané:  1363x

Už pomaly rok sledujem snahu ministra Jahnátka o zvýšenie podielu slovenských potravín na pultoch slovenských predajní. Rečí ako koza bobkov ale žiaden nápad, koncepcia a nebodaj čin sa neobjavili.

Najnovšie vyčítal zo štatistík, že sa podiel SK potravín zvýšil, pretože kleslo saldo dovozu. A hneď samozrejme videl príčinu v opatreniach, ktoré zaviedol na podporu predaja SK potravín(?????). Nuž podľa mňa by k tomu mala byť aj mimoriadna tlačová beseda, na ktorej by verejnosť informoval o konkrétnych opatreniach a ich dôsledkoch. Inak je to štandardná populistická rozprávka.

Každý veľký obchodný reťazec sa prsí, aký veľký má podiel predaja SK potravín. Tvrdenie opiera o počet potravín so slovenským EAN kódom. Pritom SK EAN kód má aj broskyňový kompót dovezený z Číny alebo Slovakia chips vyrobené v Čechách.

To že za celý ten dlhý čas nedokázalo ministerstvo ani len vypracovať definíciu SK potraviny dostatočne vypovedá o bezradnosti. SPPK prišla s návrhom odbytového fondu výrobcov potravín. Pri všetkej úcte: už tu máme recyklačný fond a vieme ako funguje. Dajte nám peniaze, my ich už nejako rozfofrujeme medzi svojich známych. Našťastie po odpore výrobcov a Potravinárskej komory Slovenska zostalo o fonde ticho.

Najväčší problém s potravinami je, že všetci ich chceme lacné a kvalitné. Že sa to navzájom vylučuje si nechceme pripustiť. Aj Poliaci vedia vyrobiť kvalitné potraviny, ale tie naše obchodné reťazce nechcú. Keď je hlavné kritérium cena, Poliak sa tomu prispôsobí. A potom unisono nadávame na poľské potraviny a nie na seba.

Prestaňme pozerať pri potravinách iba na ceny a donútime aj obchodné reťazce pozerať na kvalitu a pôvod. Nerobme zo slovenského pôvodu potraviny modlu, ale pri porovnateľnom produkte siahnime po slovenskom, aj keď niekedy môže byť o málinko drahší. Ale pridaná hodnota zostala doma a vďaka tomu má niekto doma prácu.

A pán minister nech načúva odbornej verejnosti, ak mu ide o blaho občanov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?