Kam miznú slovenské potraviny?

Autor: Jozef Maťaše | 3.7.2012 o 22:08 | (upravené 3.7.2012 o 22:14) Karma článku: 9,15 | Prečítané:  842x

Stretli sme sa s tým už takmer všetci: chcel som zistiť, kde bola potravina vyrobená, tak som zisťoval informáciu na obale. V mojom prípade je k tomu treba aj vybrať okuliare na čítanie, čo je u mňa dosť neobľúbená, ale nutná činnosť. V niektorých prípadoch to pomôže iba čiastočne, písmenká sú malinké.

Po dlhšom študovaní obalu sa dopátram k hľadanej informácii: Vyrobené v EU. Tak to mi odľahlo, bál som sa, že aj balíček múky bol vyrobený v Číne. Takéto všeobecné informácie sa zjavujú čoraz častejšie na potravinách predávaných v našich obchodoch. Ak aj človek má snahu vyhovieť rôznym kampaniam a kupovať slovenské výrobky, jeho snaha vychádza veľakrát navnivoč.  A tak výsledkom toho všetkého je alarmujúci 45%-ný podiel slovenských potravín na celkovom predaji potravín. Bežný priemer v iných krajinách je 70%.

Jeden sa ani nemôže diviť. Komu by sa chcelo pri každom tovare študovať drobné nápisy. A tak berie čo mu príde pod ruku za dobrú cenu. To býva vo väčšine prípadov rozhodujúce kritérium nákupu. Slovenskí výrobcovia majú problém sa cenou vyrovnať zahraničným výrobcom, ktorí často využívajú vyššie dotácie do poľnohospodárstva.

Napriek všetkému hore uvedenému máme vo svojich rukách, čo nám budú predajcovia ponúkať. My môžeme na nich vyvinúť tlak svojim nákupným rozhodnutím, preferenciou nákupu slovenských potravín. Samozrejme pri porovnateľnej kvalite. S tým by však nemal byť problém, kvalita je vo väčšine prípadov minimálne rovnaká ak nie vyššia. Myslime na to pri najbližšom nákupe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Van der Bellen nevyhral, to len populizmus porazil sám seba

Miloš Zeman sa tešil predčasne. Ukazuje sa, že víťazstvá radikálov či populistov nie sú ani v dnešnej dobe samozrejmosťou.

SVET

Van der Bellen bude prezidentom, Hofer priznal porážku

Je nereálne, aby nepriaznivý stav zvrátil.

KOMENTÁRE

Rakúska úľava pre demokratov, varovanie pre populistov

Väčšinu politikov a ich tímov musel nad výsledkami obliať studený pot.


Už ste čítali?